top of page

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO OBRONY?

Czym jest obrona pracy dyplomowej?

Skoro odwiedzasz tę stronę, zapewne wiesz, że aby ukończyć studia i zdobyć dyplom, trzeba napisać i obronić pracę. Gdy już ją złożysz w swoim dziekanacie, zostanie Ci wyznaczona data obrony pracy. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do obrony pracy licencjackiej:


Spróbuj przewidzieć te najbardziej oczywiste pytania i przygotuj się na nie

Może jeszcze się na tym nie zastanawiałeś, ale naprawdę możesz przygotować się na większość pytań, które zostaną zadane. Jeżeli nie wiesz jak przygotować się do obrony pracy magisterskiej, przeczytaj ją raz jeszcze i podczas jej czytania stwórz listę możliwych pytań. Gdy będziesz wiedział, kto będzie w komisji, przeanalizuj zainteresowania i wiedzę akademicką członków komisji. Na jakich obszarach najprawdopodobniej będą się koncentrowali? Wykorzystaj ich profile, aby zebrać jak najwięcej możliwych pytań przed obroną pracy dyplomowej.


Zaplanuj stworzenie kopii zapasowej prezentacji

Technologia jest nieprzewidywalna. Życie również. Nie ma gwarancji, że prezentacja PowerPoint będzie działać lub wyglądać tak, jak powinna na dużym ekranie. Wszystkim się to zdarza. Upewnij się, że masz plan B na takie sytuacje. Materiały informacyjne mogą pomóc, gdy zawiedzie technologii. Z kolei dodatkowa świeża koszula może uratować dzień nawet przy rozlanej kawie :)


Co zrobić, gdy nie znasz odpowiedzi?

Jednym z najbardziej stresujących aspektów obrony jest możliwość zadawania pytań. Chociaż możesz przygotować się na niektóre pytania, nigdy nie wiesz dokładnie, o co zapyta komisja. Zawsze będą luki w Twojej wiedzy. Nikt jednak nie wymaga od Ciebie bycia doskonałym i posiadania wiedzy o wszystkim. Istotne jest jednak to, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach. Czasami można po prostu powiedzieć „nie wiem”, jednakże warto spróbować czegoś w stylu „nie wiem, ale pomyślałbym [...] z powodu x i y, że należy zrobić [...] aby się dowiedzieć”. To pokaże komisji, że potrafisz myśleć jak naukowiec.


Radzenie sobie ze swoimi nerwami

Nie każdy wie jak się przygotować do obrony pracy licencjackiej. Pamiętaj jedno - będziesz zdenerwowany. Ale dobrą wiadomością jest to, że egzaminatorzy się tego spodziewają. Zdenerwowanie jest całkowicie normalne. Niejeden z nich był równie zestresowany swoją obroną i w nocy budził się z myślą „obrona pracy licencjackiej jak się przygotować”. Dobre przygotowanie może pomóc zminimalizować stres. Pomimo tego miej świadomość, że Twoi egzaminatorzy widzieli to już wiele razy i chętnie Ci pomogą, na przykład powtarzając pytania w razie potrzeby. Dwa typowe objawy zdenerwowania to bardzo szybkie mówienie i nerwowy śmiech. Spróbuj zwolnić, weź głęboki oddech. Wszyscy popełniamy błędy, a obrona twojej pracy najprawdopodobniej nie będzie idealna. Pamiętaj, że często jest ona tylko formalnością, a komisja faktycznie chce, abyś zdał.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page