top of page

PISANIE PRACY DYPLOMOWEJ - OD CZEGO ZACZĄĆ?

Wszyscy dyplomanci zmagają się z tym problemem. Jest to całkowicie normalne, powszechne i naturalne. Poszukiwanie wiedzy w tym zakresie to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć. Niewiedza na temat tego co robić, może prowadzić do niepotrzebnego stresu...

Stres paraliżuje działanie i uniemożliwia ludziom obronę w planowanym terminie. Zapewniam Cię, że nie chcesz tak skończyć. Szczególnie etap pisania pracy wydaje się trudny. Jeśli jednak podzielisz ten problem na małe zadania, nagle odkryjesz, że możesz go opanować. Nie poddawaj się i podejmij działania. Od czego zacząć pisanie pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej?

1. Wymyśl ciekawy temat

Po pierwsze wymyśl kilka fajnych, ale łatwych do zrozumienia tematów. Nie, to nie żart. Każda z prac dyplomowych powinna być przez autora zrozumiana od deski do deski. Dlaczego więc nie sprawić, by proces pisania był łatwiejszy i przyjemniejszy? Opinie innych o Twoim temacie są drugorzędne. Nawet Twój przyszły pracodawca nie będzie nim zainteresowany. Liczysz się przede wszystkim Ty.


2. Zyskaj akceptację promotora

Akceptacja promotora jest na drugim miejscu, ponieważ dopóki jej nie masz, praca jest nic nie warta. Twoim celem powinno być stworzenie czegoś tak kreatywnego, niezwykłego i atrakcyjnego, jak to tylko możliwe. Fakt, że Twój temat wyróżni Cię czymś, co naprawdę Cię interesuje, daje ci przewagę. Dzięki temu spojrzenie promotora jest milsze, a to czasem niemały dodatek do końcowej oceny.


3. Przygotuj plan pracy

Po uzyskaniu wstępnej akceptacji warto zacząć myśleć o planie, który jest tylko ogólną strukturą Twojej pracy. Obejmuje proces przekształcania abstrakcyjnych idei w konkretną teorię i praktykę. Dobra struktura obejmuje zarówno suchą teorię, trochę statystyk, dane potrzebne do części praktycznej, jak i samą analizę, badanie lub projekt. Ale uwaga! Wszystko, co wymyślisz, zawsze warto skonsultować ze swoim promotorem. Od niego zależy, czy dana część ostatecznie znajdzie się w pracy. Dlatego warto brać udział we wszystkich konsultacjach, zadawać pytania i zgłaszać nowe propozycje do swojej pracy.


4. Bieżące konsultacje

Takich spotkań nie należy się obawiać, ponieważ przeciętny promotor słyszał setki głupich pomysłów i pytań. Masz więc bardzo małą szansę na negatywne doświadczenia. Każdy udzielony komentarz ma na celu posunięcie Twojej pracy do przodu, a nie złośliwość lub krytykę. I pamiętaj, opłaca się trzymać ustalonych terminów!


5. Wyszukiwanie literatury

Gdy pomysł i plan pracy został zaakceptowany, nadszedł czas, aby zacząć szukać literatury. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ znalezienie odpowiedniego materiału może być trudne. Jest to zupełnie normalne i zdarza się wszystkim dyplomantom.


6. Zastanów się nad spójnością pracy

Przed pisaniem warto zastanowić się nad spójnością całego utworu. Literatura teoretyczna w pierwszym rozdziale powinna wyjaśniać zagadnienia poruszane w następnych etapach. Z kolei dalsze rozdziały powinny stanowić wprowadzenie do badania. Mogą to być globalne statystyki, badania naukowe, lub praktyczne przykłady związane z tematyką Twojej pracy. Dzięki temu, pisząc odpowiednie rozdziały badawcze, będziesz mógł odnieść się do teorii i porównać swoje wyniki z ogólnymi trendami. Gdy to wszystko składa się w logiczną całość, możesz zacząć pisać. Jeśli jednak brakuje Ci któregoś z tych elementów, to ostatni moment na dokonanie niezbędnych korekt.


A co jeśli potrzebna jest mi pomoc w pisaniu pracy dyplomowej?

Niektórym osobom samodzielne pisanie pracy inżynierskiej, licencjackiej lub magisterskiej sprawia trudność. Nie ma w tym nic dziwnego. Każdy może być świetnym specjalistą w swoim fachu, ale niekoniecznie musi być literatem. Ponadto, nawet jeżeli chcesz napisać pracę samodzielnie, możesz zwyczajnie nie mieć na to czasu. Już nie musisz się tym martwić. Dla nas pomoc przy pisaniu pracy licencjackiej, inżynierskiej, oraz magisterskiej to czysta przyjemność. Jesteśmy zespołem doświadczonych specjalistów, którzy mogą napisać dla Ciebie merytoryczny, niebanalny i unikatowy tekst. Przekonaj się, jak proste i szybkie może być napisanie pracy magisterskiej, licencjackiej, bądź inżynierskiej.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page