top of page

PISANIE PRAC Z EKONOMII

Zaktualizowano: 21 lis 2022

Pod pewnymi względami ekonomia jest szczególnie onieśmielająca dziedziną, w której można rozważać tezy, ponieważ większość literatury naukowej, którą czytasz jako student, korzysta z narzędzi matematycznych, które prawdopodobnie ledwo znasz i których nie potrafisz swobodnie używać samodzielnie. Ale pisanie prac licencjackich z ekonomii, oraz pisanie prac magisterskich z ekonomii to zupełnie inne zadanie niż opublikowanie artykułu naukowego. Chociaż w kilku pracach z ekonomii wykorzystano wyrafinowane narzędzia matematyczne lub ekonometryczne, które są powszechne w czasopismach, większość studentów polega wyłącznie na technikach poznanych na zajęciach. Tworzenie pracy dyplomowej można podzielić na szereg etapów, które opisano poniżej. Każdy etap wymaga znacznego nakładu pracy i do pewnego stopnia musi zostać ukończony, zanim będzie można kontynuować kolejne etapy. Stały postęp przez cały rok ma kluczowe znaczenie dla pomyślnego zakończenia pracy dyplomowej. Co zatem musisz wziąć pod uwagę?


Wybór tematu i promotora pracy

Wybór dobrego tematu to pierwszy krok do pozytywnego przebiegu procesu tworzenia pracy dyplomowej. Przez kilka miesięcy poświęcisz większość swojej energii na studiowanie tego tematu. Z tego powodu istotne jest, aby wybrać obszar, który utrzyma Twoje zainteresowanie w trakcie długiego procesu badawczego. Po wybraniu ogólnego obszaru badań wybór promotora pracy dyplomowej jest często oczywisty. Jeśli na wydziale jest członek z doświadczeniem w tej dziedzinie, osoba ta powinna zostać Twoim promotorem.


Zbieranie danych (w razie potrzeby)

Jeśli tworzysz pracę dyplomową, która wymaga danych empirycznych, jedną z największych przeszkód może być zbudowanie bazy danych. Ponieważ nie możesz kontynuować pracy ekonometrycznej, dopóki Twoje dane nie będą dostępne, szybkie zakończenie gromadzenia danych ma kluczowe znaczenie. Pierwszym krokiem w zbieraniu danych jest sporządzenie listy życzeń. Powinieneś wziąć pod uwagę cechy danych, które są najbardziej pożądane dla twojego badania: częstotliwość obserwacji i to, czy szukasz danych zagregowanych, czy zdezagregowanych.

Wypisz wszystkie zmienne, które Twoim zdaniem mogą być potrzebne. Jeśli masz wątpliwości co do dostępności niektórych zmiennych z góry, sformułuj strategie radzenia sobie bez nich na wypadek, gdybyś nie mógł ich uzyskać.


Przygotowanie wyników

Po przejrzeniu odpowiedniej literatury i zebraniu danych potrzebnych do pracy empirycznej, którą planujesz wykonać, możesz przejść do głównego zadania badawczego: generowania wyników. Sposób, w jaki osiągniesz te wyniki, zależy wyłącznie od metodologii badawczej wybranej przez Ciebie i Twojego promotora. Pisanie prac licencjackich ekonomia może obejmować rozumowanie teoretyczne z wykorzystaniem modeli ekonomicznych, łączenie i/lub porównywanie wyników innych, interpretację danych liczbowych, szacowanie współczynników i testowanie hipotez metodami ekonometrycznymi lub przeprowadzanie eksperymentów.


Wnioski i zakończenie pracy dyplomowej

Ostatnim etapem przygotowania pracy jest sformułowanie wniosków i przygotowanie samego projektu pracy. W euforii i wyczerpaniu po zakończeniu badań wielu studentów poświęca zbyt mało czasu na ten ważny krok. Na tym etapie przekształcasz całą pracę, którą wykonałeś w ciągu roku, w spójny dokument, zaczynając od głównego pytania, wyjaśniając, w jaki sposób twoja praca buduje pracę innych w celu uzyskania odpowiedzi, opisując i interpretując swoje wyniki, a następnie podsumowując wszystko swoim wnioskami. Ponieważ znaczna część twojej pracy zostanie napisana kilka miesięcy wcześniej, ważne jest, aby ponownie przeczytać całą pracę i upewnić się, że elementy do siebie pasują. Argumentacja powinna naturalnie płynąć od sformułowania pytania do dyskusji na temat wkładu innych, opisu własnych badań, do sformułowania odpowiedzi. Każdy fragment pracy powinien rozwijać argumentację, podążając za poprzednim i prowadząc do następnego. Jeśli jakaś sekcja nie odnosi się do ogólnej argumentacji Twojej pracy, nie powinna się w niej znaleźć.


A co jeśli potrzebna jest mi pomoc w pisaniu pracy dyplomowej?

Masz więcej pytań? Nie wahaj się. Zapraszamy do kontaktu.

tel.: 733-499-991

biuro@piszemy-opracowania.pl

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page