top of page

JAK WYGLĄDA OBRONA PRACY DYPLOMOWEJ?

Jak zapewne wiesz, podczas obrony pracy dyplomowej zostaną Ci zadane pytania dotyczące Twojej pracy. Głównym celem obrony jest przekonanie komisji, że faktycznie rozumiesz swoją dziedzinę i obszar zainteresowania.


Pytania są zwykle otwarte i będą wymagały od Ciebie krytycznego myślenia o swojej pracy. Zwróć uwagę, że w momencie obrony pracy dyplomowej będzie ona już oceniona. Zadawane pytania nie będą przygotowane tak, abyś faktycznie musiał agresywnie „bronić” swojej pracy. Warto abyś miał świadomość tego, że obrona twojej pracy dyplomowej jest bardziej formalnością. Jest elementem niezbędnym do tego abyś mógł uzyskać dyplom. Potrwa krócej niż myślisz i dlatego niezależnie od kierunku, nie trać zbyt wiele czasu na rozważania:

- Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?

- Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?

- Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

- Jak wygląda obrona pracy doktorskiej?


Jak długo trwa obrona pracy dyplomowej?

To, jak długo trwa obrona pracy dyplomowej, zależy w dużej mierze od instytucji i wymagań Twojego wydziału. Ogólnie obrona pracy dyplomowej może zająć tylko 20 minut, ale może też zająć godzinę. To jak wygląda obrona pracy zależy również od ilości czasu przeznaczonego na prezentację i pytania.


Czytaj również:


Co dzieje się podczas obrony pracy dyplomowej?

Przede wszystkim miej świadomość, że obrona pracy dyplomowej różni się w zależności od uczelni. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz musiał przedstawić prezentację, najczęściej w programie PowerPoint. Upewnij się, że przygotowałeś odpowiednią ilość slajdów. Ogólną zasadą jest wykorzystanie około 10 slajdów na 20-minutową prezentację. Ale to również zależy od konkretnego tematu i sposobu prezentacji. Informacje merytoryczne w Twojej pracy dyplomowej powinny odpowiadać Twoim slajdom. Upewnij się, że slajdy są dobrej jakości – zarówno pod względem integralności informacji, jak i wyglądu slajdów.


Po zakończeniu prezentacji komisja zada pytania dotyczące Twojej pracy. Pytania najprawdopodobniej będą dotyczyły podstawowej treści Twojej pracy, na przykład tego, czego nauczyłeś się z przeprowadzonego badania, ale także tego, dlaczego wybrałeś swój temat lub w jaki sposób przyczyni się on do poszerzenia istniejącego zasobu wiedzy. Możesz również zostać poproszony o podsumowanie niektórych ustaleń. Przeczytaj całą swoją pracę magisterską przygotowując pytania, abyś wiedział, o czym napisałeś.


Podczas czytania możesz stworzyć listę możliwych pytań i spróbować na nie odpowiedzieć. Możesz przewidzieć wiele pytań, które otrzymasz, po prostu poświęcając trochę czasu na ponowne przeczytanie swojej pracy dyplomowej.


Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań możesz już być spokojny. Wszystko skończyło się dobrze, a Ty już wiesz jak wygląda obrona licencjatu, inżynierki czy magisterki. Kiedy komisja zakończy zadawanie pytań pozostaje świętować i cieszyć się upragnionym tytułem naukowym :)


A co jeśli potrzebna jest mi pomoc w pisaniu pracy dyplomowej?Masz więcej pytań? Nie wahaj się. Zapraszamy do kontaktu.


tel.: 733-499-991

biuro@piszemy-opracowania.pl

49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page